Söz ve Nişan Törenleri

söz nişan

Tanışma ve Anlaşma Sürecinde Yapmanız Gerekenler

Evlenmeye karar verdiniz. Şimdi aileleriniz tanıştıktan sonra, evlilik öncesi gerçekleştirilen söz kesme ve nişan törenlerine geldi sıra. Evlilik kararı artık ailenize açmanızda fayda var. Evleneceğiniz kişiyi daha önceden ailenizle tanıştırmadıysanız ilk işiniz onu ailenizle tanıştırmanız olmalı. Ailelerin de birbirini tanıması her iki tarafında isteği olacaktır.. Dolayısıyla ilk olarak erkek tarafının kız tarafını ziyaret etmesi geleneklerimizden olduğu için erkek tarafı kız tarafını ziyarete gider ve kız istenir. Bu sırada söz kesilir ve nişan tarihi belirlenir. Hatta aynı anda nikah tarihi ve düğün tarihi de belirlenebilmektedir. Geleneklerimize göre nişan merasimi kız tarafından düğün töreni ise erkek tarafından gerçekleştirilmektedir. Her iki tarafın isteğine göre düğün ve nişan merasimleri ister sade bir şekilde yapılır ve bu organizasyonlara harcanabilecek miktarları evlilik hazırlıklarına veya balayı tatili için kullanabilirsiniz.

Günümüzde bazı çiftler kız isteme esnasında söz yüzüğü takabiliyorlar. Bazı çiftler ise söz yüzüğüne gerek duymayıp direkt olarak nişan merasimi yapmaktadırlar. Ama genel de bu kararlar aileler ile birlikte alınmakta.

Nişan dönemi bildiğiniz üzere çiftlerin birbirini tanıma ve anlaşma dönemini kapsamaktadır. Bu dönem içerisinde çiftler birlikte zaman geçirerek hem birbirlerini tanıyor hemde daha iyi anlamaya çalışıyorlar. Bu arada tabiki ailelerde birbirleri ile daha sık görüşerek onlar da birbirleini tanımaya çalışıyorlar. Tabiki burada önemli olan çiftlerin birbirini daha iyi tanımasıdır, çünkü birbirini iyi tanımaları gerekir ki evlilik süresince daha iyi anlaşıp mutlu olabilsinler. Nişan merasimi her iki tarafın isteğine göre ailelerin de fikri alınarak ister evde aile arasında ister bir restaurant veya salonda yapılır. Bu tören esnasında karşılıklı yüzükler takılır ve süreç başlar.

Bu Yazıya Yorum Yapın

Yorum yazabilir, ya da trackback yapabilirsin.. Ayrıca yazılan yeni yorumlar için Abone olabilirsin

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *