SÖZ MERASİMİ – SÖZ KESME

Söz Kahvesi: Söz günü, misafirler gelince kız tarafının önceden almış olduğu çikolata gelin adayı tarafından davetlilere ikram edildikten sonra Türk kahvesi hazırlanır. Damat için özel bir kahve yapmak isterseniz ayrı bir fincan kahveyi şeker yerine tuzla pişirip damada sunabilirsiniz.

Söz Çiçeği: Söz çiçeği erkek tarafının unutmaması gereken bir detay.

Söz alyansları: Aynı gün içerisinde yüzük de takılması kararlaştırılmışsa isteme sohbetinin hemen ertesinde gelin ve damat adayı davetlilerin ortasında biraraya gelerek genellikle erkek tarafından bir aile büyüğünün iyi dilekleriyle yüzük takmasının ertesinde takı takılırken el öpebilirler. Söz yüzükleri sağ elin yüzük parmağına, alyans ise evlendikten sonra sol elin yüzük parmağına takılır. Yüzük takılma merasimi sırasında alyanslar nişan yastıkları üzerinde veya beyaz dantel örtülerle ve çiçeklerle süslenmiş şık bir tepsi üzerinde genç bir kız tarafından takdim edilir.

Söz çikolatası: Çikolatayı nereden alacaksınız…ve nasıl bir kaba yerleştireceksiniz. Geleneklerimize göre gümüş tepsi tercih sebebi, fakat gelin adayı gümüş tercih etmiyorsa kristal veya porselen de alabilirsiniz. Tepsi yerine meyve tabağı gibi gondollar da tercih edilebiliyor.

yuzuk

1 Yorum Bulunuyor

  • 13 Aralık 2009 | Permalink |

    nişan yüzüğü niçin sağ elin dördüncü parmağı nikah yüzüğü ise niçin sol elin dördüncü parmağına takılır.özelikle nişan yüzüğünün takılış nedenini açıklarsanız sevinirim .şimdiden teşekürler

Bu Yazıya Yorum Yapın

Yorum yazabilir, ya da trackback yapabilirsin.. Ayrıca yazılan yeni yorumlar için Abone olabilirsin

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *