Mükemmel Düğün Fotoğrafı Albümü Nasıl Oluşturulur?

Mükemmel Düğün Fotoğrafı Pozları

Türkiye’nin en ünlü düğün fotoğrafçıları anlattı. İyi bir poz nasıl verilir? Mükemmel düğün albümü nasıl olur?

Hayatımızda sadece bir kez yakayacağımızı düşündüğümüz ve en özel anlarımızı ömür boyu hatırlamak istediğimiz o büyük günde, en güzel ve anlamlı fotoğraflara sahip olmak isteriz. Peki ama nasıl? ;Perfect Wedding Dergisi, bu sayısında Türkiye’nin ünlü düğün fotoğrafçılarına iyi poz vermenin sırrını sordu. Ayrıca Dergi, mükemmel bir düğün albümü için hangi anlarınızı fotoğraflamanız gerektiği hakkında da bir yol haritası sundu.

Ünlü Düğün Fotoğrafçıları

Esra Pozan

“Doğal olun”… “Güzel poz verebilmek için yapılması gereken poz vermemek aslında. Onları fotoğraflarken yakaladığım doğal halleri her zaman en çok beğenilen kareler olmuştur. Çünkü o karelerde günün heyecanını, üzüntüsünü, sevincini bulmak mümkün. Bunları yansıtırken yüzlerindeki her ifadenin gerçekten onlara ait olması gelinlerin olduğu kadar benim de çok hoşuma gidiyor. Sırrımız, düğün çekimlerinde ‘ doğal olmak’.”

Pınar Gediközen

“Gülüş çok önemli” “Her gelin düğün gününde muhteşem görünmek ister. Bir kaç basit detaya dikkat ettikten sonra bunu gerçekleştirmeniz çok zor değil. İşte temel noktalar:Makyaj: İyi bir makyaj ön koşuldur ve temel kural ‘az olan esas olandır’. Doğru renk ürünlerle yapılacak bir makyaj sonrasında, pürüzsüz gözüken bir yüz ve tam kararında vurgulanmış hatlarınız olmalı. Genel olarak aşırı sedefli ve renkli farları hiçbir zaman tercih etmeyin. O gün bir sürprizle karşılaşmamak için de mutlaka düğün öncesinde bir test makyajı yaptırın. En iyi açı: Ayna karşısında en iyi açınızı, ifadenizi çalışın. Otoportre: Düğün öncesi basit bir dijital kamera alıp bol bol kendi fotoğraflarınızı çekin, cep telefonunuzun kamerasını bile kullanabilirsiniz. Bu gerçekten de kamera önünde rahat hissetmenizi sağlayacak en iyi yöntemlerden biridir. Hisler: Hislerinize odaklanın, nasıl gözüktüğünüze değil. O gün muhteşem olduğunuza inanmanız gerek.Gülüş: Gelinlik veya makyajınızdan bile daha önemli olan şey gülüşünüzdür. Gerginliğinizi yenmek için bol bol gülün.”

Efe Babacan

“Onun gölgesi olun”“O gün her şey fotoğrafçının kontrolünde olsa da iyi fotoğrafçı olmak yetmez. İnsan ilişkilerindeki başarınız, iletişim kabiliyetiniz, mizah duygunuzun güçlü olması, fırsatçı ve yaratıcı olmanız gerekmektedir. Bunlara sahipseniz gelini rahatça yönlendirir, onu havaya sokar, güzel hatta seksi gülümsemeler yakalarsınız. Vücut dilinizle ‘Sağa-sola dön, elini beline koy, öpücük gönder!’ gibi birçok yönlendirmede bulunabilirsiniz. Gelinin yorulduğunu vücut dilinden anlarsınız. Böyle bir durumda ‘Hadi biraz ara verelim’ diyerek gelini dinlendirmelisiniz. Yorgun bir gelinden 20 kare almak yerine onu biraz dinlendirip 10 kare almak sonuç olarak daha tatmin edici olacaktır. Çekimler sırasında ‘Çok güzel! Evet müthiş bir gülümseme, tam burada ışık çok güzel. Bir kaç kare daha alalım’ gibi cümlelerle motivasyonu arttırmak çok önemlidir. Her gelin, o gün dünyanın en güzel gelini, en şanslı kadını olduğunu hissetmek ister. Bu görev de fotoğrafçınındır. Bir karede iyi bir French Kiss yakalamak istiyorsam, önce damada gelini yanaktan öpmesini söylerim, sonra geline damadı yanaktan öpmesini ve en sondada ikisinin birbirini öpmesini rica ederim. Üçüncü kareyi elde etmek için bir ve ikinci kare çekilir ama en baştan üçüncü kare istenseydi, o zaman mırın kırın edilebilirdi. Klasik pozlamalar kolaydır ama işin fantezi kısmına kaçmak isterseniz, zamanlama önemlidir ve gelinin ruhunu okumak zorundasınız. Gelini güzel mi göstermek istiyorsunuz? O zaman fotoğrafçılığı bir kenara bırakın. Gelinin arkadaşı, sırdaşı, annesi olun.”

Handan Hacıhaliloğlu

“Poz verdirmek zor” “Çiftlerle düğün gününden önce tanışmak, birlikte düğün mekanına giderek çekim için en iyi spotları belirlemek, ne tür çekimlerden hoşlandıkları, zevkleri hakkında fikir sahibi olmak gerekiyor.Düğün fotoğrafçılığında iki tarz vardır: Geleneksel (poz verdirerek) tarz ve fotojurnalist (tam tersini; anları yakalamak) tarz; bunlardan birisini tercih etmek mutlaka kişinin isteği doğrultusunda olacaktır. Burada fotoğrafçının kendi stilini oluşturması, çekimi yapılan kişinin de çabasıyla gerçekleşir. Gelin ve damatla düğün günü öncesi tanışmak çok önemli. İlk kontağa geçtiğinizde yabancısınız, ama düğün günü geldiğinde yakın arkadaş oluyorsunuz. Çiftlere tavsiyem fotoğraf çektirirken sakin olmaları, endişe etmemeleri; bu son derece önemli. Ancak biliyorum ki düğün fotoğraflarında çiftlerin aradıkları en öncelikli konu doğallık. Benim yaptığım iş doğal akışında devam eden olayları yakalamak. Aynı şekilde rahat olmalarını ve ben orada yokmuşum gibi davranmalarını sağlamaya çalışıyorum. Bunun için de fotoğrafçı olarak bizlerin insanlarla iletişiminin güçlü olması gerekiyor. Fotoğraf çekerken gelin ve damatla sohbet halinde oluyorum genellikle. Son zamanlarda gelinler poz vermeden, doğal ve spontane çekimleri tercih ediyorlar. Poz verdirmek son derece zor ve gerginlik yaratan bir durum. Düğün fotoğraflarında da bu geçerli. Gelin ve damadın en güzel hallerini yakalıyorum. Birbirlerine bakışlarını yakalamak.. Bunlar çok değerli saniyeler; hayatta bir kez yakalanan en önemli anlar hatta. Çekimler sırasında dikkatliyim ve algılarımı son derece açık tutuyorum.”

1 Yorum Bulunuyor

  • 14 Mart 2013 | Permalink |

    gelin ve damadin cok fazla birsey yapmasina gerek yok aslinda. efe babacan cok guzel belirtmis. iyi fotograflar elde etmek tamamen fotografcinin kabiliyetine kalmis birsey. herkesten pro model olmasini bekleyemezsiniz. cekim sirasinda gelin ve damatla tamamen farkli konular hakkinda konusmak, onlari biraz olsun rahatlatir. ben genelde sorular sorarak calisiyorum. ornegin sicak bir gulumseme veya tebessum ise yakalamak istedigim, ilk nezaman nerde tanistiniz? evlenme teklifini nasil yaptiniz? vb. yani gelin e damadin tecrubeli olmasi, fotograf cekimi icin patik yapmasina gerek yoktur. iyi fotografci, ne olursa olsun istedigini elde edebilir.

Bu Yazıya Yorum Yapın

Yorum yazabilir, ya da trackback yapabilirsin.. Ayrıca yazılan yeni yorumlar için Abone olabilirsin

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *