Gelinliğinizi Diktirmeye Ne Dersiniz?

Gelinlik Provalarınızı Aksatmayın!

Genelde gelinlikçiler üç prova esasına göre çalışmaktadırlar. Birinci provada ölçülerinize göre hazırlanmış olan kalıp üzerinde çalışılır. Genelde gelinliğin asıl kumaşlarını göremezsiniz. İkinci provada, gelinliğiniz için alınmış olan kumaşlar kesilmiş ve gelinliğinizin modeli büyük oranda ortaya çıkacak şekilde kalıbınıza tutturulmuş veya dikilmiş olur. Bir eleştiriniz veya gözleminiz olursa söylersiniz. Üçüncü provaya kadar eğer mümkünse istedikleriniz yapılır, gelinliğinizin arka kapanma bölgesi ayarlanır, boyu tam olarak ayarlanır ve gelinliğiniz size teslim edilir.

Gelinliğiniz dikilmeye başlanmadan önce, model olarak aldığınız şeyleri -şunun gövdesi, bunun eteği, öbürünün kolları gibi-ister fotoğraftan olsun, ister reyondan, detaylı biçimde incelemelisiniz. Eğer fotoğraftan anlatacağınız belli şeyler varsa, mümkün olduğunca büyük fotoğraflar bulmalı, bunları hem usb, hem de baskılı halde terziye götürmelisiniz. Eğer terzide bilgisayar varsa, detayları görmek baskıya göre daha kolay olacaktır. Baskı aldığınız şeyi ise terziye bırakabilirsiniz.

Diktirmek istediğiniz modeli sizin derinlemesine analiz etmeniz ve sonuçlarını gelinlikçiye anlatmanız, onların resimlere bakıp bunları fark etmesini beklemekten daha gerçekçi bir yaklaşım olur.

Provalar sırasında ve sonrasında, bir sonrakine kadar neler yapılacağını konuşmak, gerekirse neyin nasıl yapılacağı konusunda ayrıntıya girmek ve gelinlikçiyle aynı şeyleri düşündüğünüzden emin olmak, hatta mümkünse ek ara provalar almak ve sürece müdahil olmak, iyi bir sonuç almak için çok önemlidir. Yani 3 provayla yetinmek durumunda değilsiniz.

Bu arada, ne gelinlikçiye işini yaptırmayacak kadar baskın olmalı, ne de her şeyi gelinlikçiye bırakıp hiç karışmayacak kadar pasif olmalısınız.

Bu Yazıya Yorum Yapın

Yorum yazabilir, ya da trackback yapabilirsin.. Ayrıca yazılan yeni yorumlar için Abone olabilirsin

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *