Gelinliği Gösteren Kumaşıdır

Gelinlik Modelinin Belirlemede Kumaşın Önemi

Gelinlik seçimlerinde tasarımın güzelliği kadar kumaşın çeşiti de önemlidir. Gelinlik kumaşı düğünün yapılacağı zamandan, gelinliğin tasarımından, düğünün açık havada ya da kapalı alanda yapılmasına kadar birçok şeyden etkilenerek seçilmelidir. Gelinliği gösteren kumaşıdır.

İşte size bazı kumaşlarla ilgili önemli tüyolar.Tarzınıza uygun gelinliği seçmeniz için gelinlik için en uygun kumaşlara bir göz atın…

Tafta
Hem pastel hemde parlak renklere sahip bir kumaş. Nişanlıklarda ve gelinliklerde yapısı nedeniyle en çok tercih edilen kumaştır. Gelinliğin hem üst hem etek kısmında kullanılabilir. Daha çok kabarık gelinliklerde uygulandığı için kilolu hanımlara pek tavsiye edilmez.

Şantuk
Seyrek yapıda ipek dokulu, parlak bir kumaştır. Gelinliğin hem üst hemde etek kısımlarında ipeksi yapısı nedeniyle her türlü gelinlik modeline uygulanabilir.


Saten
Her türlü kesime uygun bu kumaş en çok tercih edilen gelinlik kumaşıdır. İpeksi dokusu sayesinde özellikle yaz gelinliklerinde sıkça kullanılır.

Krep
İki yüzü de yün ipliğiyle dokulu, mat renkli yumuşak bir kumaştır. Kış gelinleri için uygundur. Ancak, kalın bir kumaş olmadığından ötürü kilolu gelinlerin tercih etmemesi gereken bir kumaştır.

Şifon
Şeffaf ve ince yapısıyla abiyelerde olduğu kadar yaz gelinliklerinde kullanılmaktadır. Uçuşan bu romantik kumaş her tip gelinliğe uygulanabilir.

Organze
İnce dokuya sahiptir. Dökümlü durur. Hem klasik hemde sıradışı gelinlik modellerinde kullanılabilir. Gelinliği bütün bedende kullanmak için ideal bir kumaştır

Fransız Danteli
Gelinlikten çok duvakta kullanımı tercih edilen bu kumaş tüm gelinlik modellerinde uygulanabilir


Fay
Çapraz dokulu bir kumaştır. Kaygan yapısıyla özellikle kurdale için kullanılır. Düz kesimli gelinliklerin ön yüzlerinde veya astar kısmında da tercih edilen bir kumaştır.

Kordone Dantel
İpek katkılı, Fransız dantelinden biraz daha sık dokulu bir kumaştır. Gelinliğin kol, göğüs, etek ve duvak bölümünde kullanılır. Asil kumaş yapısı ve ipeksi dokusundan dolayı Gelinliğin genelinde kullanılabilen bu nazik kumaş özellikle yaz mevsimi için tercih edilir.

Güpür
Oymalı motifli bir kumaştır. Gelinliklerin özellikle yaka, kol ve göğüs bölümlerinde kullanılabilir. Sonbahar ve kış gelinlikleri için tercih edilir.

Puanlı Tül
Genellikle katlı gelinlik ve duvaklarda kullanılan bir kumaştır. Gelinliğin yanı sıra en çok duvaklarda rastladığımız bu tül vücut yapınıza uygun her gelinlik modelinde uygulanabilir

Tül Üzerine Brode
Tül üzerine işlenmiş motifli ince ağ yapılı bir kumaştır. Gelinliğin kol, yaka ve göğüs bölümlerinde uygulanır. Vücut yapısı konusunda sorun yaratmayan bu kumaşı her mevsim gelinlikleri için uygundur.

Kadife
Yumuşak dokulu bir kumaştır.  Uygun bir modelle kullanıldığında farklı bir tarz oluşturur. Kadife kumaştan bir kemer kış gelinliklerinin vazgeçilmezidir.

Bu Yazıya Yorum Yapın

Yorum yazabilir, ya da trackback yapabilirsin.. Ayrıca yazılan yeni yorumlar için Abone olabilirsin

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *