Gelinliğe Dair…

Evlilik Hazırlıklarında Gelinliğin Önemi

Söz konusu evlilik olunca bayanlar ilk önce nasıl bir gelin olacaklarını düşünmeye başlarlar ve evlilik hazırlıkları da genellikle hep bu noktadan başlar.

Biliyorsunuz evlilik konusu biraz mevsimlik bir olaydır. Düğünler daha çok bahar ve yaz aylarında gerçekleşmektedir. Siz de bu gerçeği göz önüne alarak, gelinlik siparişinizi mevsimsel özellikleri de hesaba katarak düğününüzden en az 3-4 ay önce vermelisiniz.

Zevkine inandığınız arkadaş veya akrabalarınızla, birkaç gelinlik firmasına gidin ve konuyla ilgili görüşün, detayları öğrenmeye çalışın. Tabii, bu görüşmelere çok da kalabalık gitmek iyi değildir. Çünkü ne kadar kalabalık olursanız ortaya o kadar fikir atılacaktır. Bu durum aklınızın karışması anlamına gelir, karar vermekte zorlanırsınız.

Gelinliğinizi siparişle yaptırmış olsanız da, hazır olarak almış olsanız da firmayla ilginizi düğün gününe kadar kesmeyin. Evlilik heyecanı zevkli olduğu kadar streslidir de… Düğün koşuşturması neticesinde vücudunuzda birkaç kilo kadar (genellikle zayıflama şeklinde) değişiklikler söz konusu olabilmektedir. Böyle bir durumda gelinliğinizde bazı küçük düzeltmeler gerekecektir.

Gelinlik dikimi, titiz bir çalışma gerektirmektedir. Kaliteli bir gelinlikte detaylar zenginliğe ve şıklığa katkı sağlamalıdır. Aksesuarlar bütüne uygun olmalıdır. İyi bir gelinlik, gelinin bedenine uygun olarak tasarlanmış ve dikilmiş olan gelinliktir.

Modelinizi seçtikten sonra tabii ki sıra bu modeli kaça diktireceğinize geliyor. Aynı modeli; kumaş, dikiş ve süslemede kullanılan malzemelerin kalitesine göre çok geniş bir skalada fiyatlandırıldığını göreceksiniz. Dikiş kalitesi, en önemli unsurdur. O kadar ki; kötü bir dikiş, en pahalı ve kaliteli bir kumaşı bile değersiz bir hale getirebilir. Kişiye özel model tasarımlarında hata neredeyse hiç bulunmamaktadır.

Çoğu gelinlik firması, gelinlik teslim tarihini düğünden bir gün öncesine verebiliyor. Herhangi bir yanlışlık durumunda, beğenilmeyen bir ayrıntıda düzeltme için zaman kalmayacaktır. Gelinliğinizin teslim tarihini erkene almanız iyi olur. Böylelikle bir yanlışlık olasılığına karşı, düzelttirmek için zamanınız olur.

Bu Yazıya Yorum Yapın

Yorum yazabilir, ya da trackback yapabilirsin.. Ayrıca yazılan yeni yorumlar için Abone olabilirsin

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *