Geçmişten Günümüze Gelinlik Modelleri

Kategoriler: Gelinlik Modelleri

Modası Geçmeyen Gelinlikler

İleriye gitmek için geçmişi bırakmak kaçınılmaz. Modacılar bu düşünceyle, onlarca yıl geriye gidiyor. Ortaya çıkan gelinlikler çağa damgasını vuran tarzları yansıtmak konusunda iddaalı.

1800’lü yıllarda kadınlar toplum hayatına görkemli bir giriş yaptı. Bu kabarık tüylü gelinlikler, ince işlemeli üstler ve göz alıcı mücevherlerle ihtişamlı mekanları tamamlayan birer şaheser oldular. Dönemin vazgeçilmez aksesuarı eldivenler gelinliğin benzersiz tarzının en önemli unsuru.

Romantizm akımının Avrupa’yı kasıp kavurduğu 18. yüzyıl, kıyafetlere dantel detayları getirdi. Marie Antoniette ile döneme damgasını vuran bu tarz, uzun kollu gelinliklerde uygulandığında etkisinin daha da arttırıyor.

1920’lerdeAmerika kıtasından gelen Çarliston dansının ayak sesleri, modayı da etkiledi. Buradaki gelinlik, püsküllü eteği, işlemeli üst kısmı ve göğüs hizasında bağlanan uzun inci kolyesiyle birlikte her göreni 20. yüzyıl başına ışınlıyor.  İnce fileli tül ise gelinin yüzüne  gizemli bir hava katıyor. Bu tül farklı tarzda  bir duvak olarak bile düşünülebilir.

1940’lı yılların üzerinden onlarca yıl geçse de kadını yüzünü ve hatlarını ortaya çıkaran gelinlikler hala vazgeçilmez. Takılarda gösterişli ve büyük taşların tercih edildiği dönemin esintisini taşıyan bir gelinlik seçin ve güzelliğinizin öne çıkmasına izin verin.

Monaco Prensesi Grace Kelly’nin stil ikonu olduğu yıllarda danteller üzeri işlemeli kumaşlar, açık yakalar, kısacası kadınsı hatları ortaya çıkaran feminen detaylargöze çarpan tarzlardı. Kelly’nin tarzı 2000’li yıllara da çok yakışıyor.

Adı modernizmle birlikte anılan 60’lı yılların ”kısave güzel” sloganı gelinliklerde kendini gösteriyor. Sade ve minimal çizgilerin zerafeti detaylardaki dantelin inceliği ile bütünleşiyor.

Modern zamanlar her şeyi olduğu gibi gelinlikleri de daha yalın hale getirdi. Hafif işlemeli etekler dönemin en büyük süsü.

Modanın her açıdan yepyeni bir tarza yöneldiği 80’li yıllar göz dolduran aksesuarlarla da dikkat çekiyordu. File eldivenler o günlerin esintisini günümüze taşıyor. Pırlanta küpeler ise bu etkiyi güçlendiriyor.

 

 

Bu Yazıya Yorum Yapın

Yorum yazabilir, ya da trackback yapabilirsin.. Ayrıca yazılan yeni yorumlar için Abone olabilirsin

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *