Evlilik Başvurusunda Resmi Prosedürler

Kategoriler: Evlilik Listesi, Nikah

Evli,lik-Başvurusunda-Resmi-İşlemler

Nikah Hazırlıkları

Düğünleri planlamak oldukça kapsamlı bir iştir ve bu süre zarfında hatırlamanız gereken birçok şey olacaktır. Şimdi ne olacak?
Düğün planlamaları zevkli olduğu kadar karmaşıktır da. Herkes size neyi nasıl istediğinizi sorarken, siz de kendinize nereden başlamanız gerektiğini sorarsınız. Aileniz ve arkadaşlarınıza bu mutlu haberi verdikten sonra yapmanız gereken ilk şey tarih belirlemek olmalı. Eğer yaz aylarında evlenmeyi düşünüyorsanız aklınızda birkaç yedek tarih daha bulundurun; çünkü neredeyse herkes yaz gelini olmak ister.

Evlilik Başvurusunda Gerekli Belgeler

Nikah tarihinizi belirlediniz. Sıra geldi toparlamanız gereken evraklara. Evlilik için hangi belediyeye başvuruyorsanız, nişanlınızın ya da sizin başvurduğunuz belediyeye ait ikametgah senedi ve Nüfus Müdürlüğü’nden alınmış yerleşim belgesini yanında bulundurması gerekiyor. Eğer ikiniz de başvurduğunuz belediyeye bağlı değilseniz, bağlı olduğunuz ilçe evlendirme dairelerinden izin belgesi almalısınız. Bunun yanında sizin ve nişanlınızın nüfus cüzdanlarının asılları ve birer fotokopileri, altışar adet vesikalık fotoğraf, Nüfus Müdürlüğü’nden alacağınız nüfus kayıt örnekleri ve devlete bağlı herhangi bir sağlık kuruluşundan alacağınız sağlık raporları istenen diğer belgeler. İstenen evraklar aşağı yukarı aynı olsa da şehirlere göre ufak farklılıklar gösterebiliyor. Son olarak, başvurduğunuz belediyenin nikah dairesinde size verilecek olan evlilik beyannamesini de doldurmanız gerekiyor. Evlilik başvurularınızı hafta içi 08:30 ve 11:30 saatleri arasında yapabilirsiniz.

16 yaşını doldurup 17’sinden gün alanlar Aile Mahkemesi’nden izin belgesi, 17 yaşını bitirip 18’inden gün alanlar ise noterden anne-baba izni alarak evlenebilirler.

Yabancı uyrukluların ilk önce büyükelçiliklerden veya konsolosluklardan bekar olduklarına dair belge almaları gerekiyor. Belge konsolosluktan alındıysa bunun Vilayet Hukuk İşleri Bürosu’na onaylatılması, büyükelçilikten alındıysa Dışişleri Bakanlığı’na onaylatılması ve üç adet fotokopisi gerekiyor. Ayrıca pasaportun aslının, noter tasdikli tercümesi ve iki adet fotokopisinin başvuru sırasında hazır bulunması koşulu var.

Bu Yazıya Yorum Yapın

Yorum yazabilir, ya da trackback yapabilirsin.. Ayrıca yazılan yeni yorumlar için Abone olabilirsin

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *