Evliliğin İlk Adımları

Tanışma Faslı ve Söz Kesimi

Müstakbel eşinizle konuşup ailelerinizi ne zaman ve hangi şartlar altında tanıştıracağınızı kararlaştırmalısınız. Bunun için erkek ailesi kız evine akşam yemeği veya yemek sonrası çaya davet edilebileceği gibi, şık nezih ve sohbet etmeye müsait , her iki aileninde hoşuna gideceği umulan bir restaurantda da yer ayırtmanız mümkün.

Evde olan tanışma daha samimi bir hava yaratacak gibi görünsede aile fertleri açısından ekstra bir stress kaynağı olacaktır. Üstelik henüz isteme merasimi yapılmadığından dolayı aile fertlerinden bir kısmının sohbet etmek yerine sürekli servis ve mutfakla ilgilenmesi birbirinizle paylaşacaklarınızın daha az olmasını sağlar. Unutulmamalıdır ki ne kadar çok sohbet edilirse o kadar kaynaşılır. Bu nedenle gidilmesi tasarlanan yerdeki müzik düzeni sohbete uygun ve sakin ortamlar tercih edilmelidir.

Tanışma merasimi eğer evde yapılacaksa erkek tarafından kaliteli ve yeterli miktarda çikolata ve çok abartılı olmayan bir arajman çiçek getirilmelidir. ( Arajman çiçek kurutulmaya uygun tasarlanmış olursa evlendiğiniz zaman evinizde tatlı bir anı olarak saklama şansınız olacaktır.Bunun için çeşitli güller en revaçta olan seçenektir.)

Yapacağınız organizasyonun neleri kapsayacağını (tanışma-kız isteme-söz kesme ) aileniz ve müstakbel eşinizle detaylı olarak konuşursanız beklenmeyen nahoş olaylarla karşılaşmazsınız. Evde yapılacak organizasyonlardaysa unutmamanız gereken en önemli şey ise taze kahve ve yeterli sayıda fincan bulundurmak. Ne demişler : ‘Bir fincan kahvenin kırk yıl hatırı vardır! ‘ Köpüklü kahve pişirme derslerine ise en yakın zamanda başlamanızı öneririm. Elektrikli kahve makinaları bu konuda tam bir can kurtaran.

Birçok genç kız hem hoş bir anı olsun hemde damat nasıl olsa birşey söyleyemez, biraz gülelim diye damadın kahvesine tuz, karabiber vb. koyabiliyor. Aman dikkat : gerçekten espri amaçlı yapılan bu davranış bazı yörelerde kızın damattan hoşlanmadığı ve evlenmek istemediği anlamına gelebiliyormuş. (Örnek: Erzincan yöresi)

 

Genellikle tanışma ve kız isteme merasimlerinden sonra kız ailesi düşünelim diyerek zaman ister. Fakat söz kesme merasimide aynı gün yapılacak ise söz yüzükleri ve geline takılacak hediye tabi ki unutulmamalıdır. Genel olarak kız isteme merasimi kızın evinde yapılır. Ailenin erkek tarafından büyüğü veya ailenin değer verdiği bir kişi, kızı ailesinden “Allah’ın emri, Peygamberin kavliyle kızlarını ister.” Hemen ardından söz kahveleri ikram edilir. Genç çifte yüzükler takılırken, geleneksel bir konuşma yapılıp kurdele kesilir.

Bu Yazıya Yorum Yapın

Yorum yazabilir, ya da trackback yapabilirsin.. Ayrıca yazılan yeni yorumlar için Abone olabilirsin

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *