Eski Düğün Gelenekleri Günümüz Düğünlerinde Trend Oldu

Eski düğün gelenekleri günümüz düğünlerinde trend oldu, konu eski gelenekler olunca hafızalar zorlandı ve eski gelenekleri yaşatmak adına günümüz düğünlerinde de uygulanır oldu…

Eski Düğün Gelenekleri ve Anlamları

Pastadan gelin buketine, pirinç atmaktan gelinliğin rengine birçok alışkanlığın küçük birer hikayesi var. İşte bazıları…

Gelinliğin beyaz olması
Beyaz, Romalılar zamanından beri kutlamaların rengi olarak kabul ediliyor. O dönemden beri de gelinler beyazı tercih ediyor. 20. yüzyılın başında bu renk masumiyetin ve temizliğin sembolü olmuştur.

Günümüzdeyse beyaz aynı zamanda hem eğlence ve neşenin hem berraklığın rengi.

Düğün pastası
Pasta verimliliğin ve iyi şansın sembolü olarak kabul edilir. Eski dönemlerde, düğün törenlerinin sonunda gelinin başında ekmek kırılırmış.

Davetliler de şans getirmesi için ekmek kırıntılarından alırmış. Orta çağda gelin ve damat küçük ekmeklerden oluşan bir hale içinde öpüşürlermiş. ve … 17. yy’da bir Fransız aşçı, bu ekmeğe daha güzel bir şekil vermiş ve ilk düğün pastasını ortaya çıkarmış.

Gelin buketini havaya atmak
Gelinin fırlattığı buketi yakalayan kişinin şanslı olduğuna ve kısa sürede onun da evleneceğine inanılır.

Damadın gelini öpmesi
Gelini öpmek eskiden evlilik anlaşmasının mühürü olarak kabul edilmiş.

Aynı zamanda gelinin ruhundan bir parçanın damada, damadın ruhundan bir parçanın da geline geçtiğine inanıldığı için bu gelenek günümüze kadar gelmiş.

Çiftin üzerine pirinç atılması
Hemen hemen bütün kültürlerde bu bolluğun sembolü olarak kabul edilir.

Bazı ülkelerde gelinler, ellerinde başak dallarından oluşan bir demet taşır ve konuklara da şans getirsin diye bunlardan dağıtılırmış.

Alyans neden sol ele takılması
Çok eski çağlarda bilimadamları sol elin ikinci parmağından kalbe doğru kesintisiz uzanan bir damar olduğuna inanırlarmış.

Aşkın sembolü alyanslar o çağlardan beri bu parmaklarda taşınır olmuş.

Nikahta ayağa basılması
Nikah kıyılırken çiftlerden hangisi diğerinin ayağına basarsa evlilikte onun sözünün geçeceğine inanılması da düğünlerin eğlenceli anılarından bir diğeri.

Gelinin Ağzına Bal Sürmek
Düğün ile ilgili gelenektir. Yeni gelinin büyüklerle tanıştırılma merasimi sırasında gelinin dudaklarına yağ, bal ve şeker ile hazırlanmış bulamaç sürülür. Bunun anlamı yeni gelinin o ailede tatlı dilli mutlu ve huzurlu olması dileğinin ifadesidir. Gelenek günümüzde hala devam etmektedir.

2 Yorum Bulunuyor

  • 04 Kasım 2010 | Permalink |

    geleneklere bağlı omak herzaman iyidir

  • 04 Kasım 2010 | Permalink |

    gelenekler iyidir de uygulayan kim. herkes artık kafasına göre takılıyor. yakında evliliğin kendisi bile eski bir gelenek olursa şaşmayın!

Bu Yazıya Yorum Yapın

Yorum yazabilir, ya da trackback yapabilirsin.. Ayrıca yazılan yeni yorumlar için Abone olabilirsin

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *