Düğününüzde Formda Görünmek İstemez misiniz?

rejim

Düğün Gününüzde Harika Gözükmelisiniz

Birkaç ay sonra evleneceksiniz ve fazla kilolarınızdan kurtularak, yeni hayatınıza vücudunuzu da yenileyerek başlamak istiyorsunuz. Kilo vermeye karar verdiniz ancak nereden ve nasıl başlayacağınızı bilmiyor musunuz?

Kilo verme isteğinizin 3 nedenini yazın.Eğer bir şeyi neden istediğimizi bilemezsek, elde etmemiz çok önemli değildir. Hedeflerinizde pozitif olun. “Bu beden olmak istemiyorum” gibi ve buna benzer negatif şeyler yazmayın. Bu size ne istemediğinizi söyler. Onun yerine pozitif hedefler belirleyin. Örneğin “Düğün günümde harika gözükmeliyim” gibi. Böylece ne istediğinizi kendinize açıkça belirtiyorsunuz.

Kendinize inanın. Kaç kez birine özenip “Keşke ben de yapabilsem ama yapamam” diye düşünmüşünüzdür. Düşüncelerinizle başarılarınızı engellemeyin. Ne yapmak isterseniz yapabilirsiniz!

Ne zaman ve neden fazla yediğinizi belirleyin. Hangi olaydan dolayı daha fazla yemek istiyorsunuz? Nedenini düşünürseniz, o zaman niçin fazla yemek yediğinizi belirleyebilirsiniz. Bir düşünün; iş yerinde mi, evde mi, hafta sonları mı, geceleri mi, biriyle birlikteyken mi ya da yalnızken mi? Düşünün ve cevaplayın çünkü cevaplar sorunun içindedir.

Davranışlarınızı yavaş yavaş ancak kalıcı olarak değiştirin. Ani olarak değilse de gerekli ve kolay bir adım atın. Zamanla buzdolabınızın içindekileri sağlıklı ürünlerle değiştirin, meyve ve sebze porsiyonlarınızı arttırın, bisküvi ve abur cuburlardan kurtulun. Akıllı seçimler yapın. Sağlıklı yemek, zamanla alışkanlığa dönüşür.

Porsiyon miktarınızı azaltın. Fazla kiloluysanız, fazla yemek yiyorsunuz demektir. Bazen çok sağlıklı yemekleri çok fazla yiyoruzdur. Ne kadar yemek yememizi bilmemiz ve ona göre miktarını azaltmamız çok önemlidir. Daha küçük bir tabak kullanın ve aynı tabağı her öğünde kullanmaya çalışın. Gerekirse, porsiyonunuzu tartın, böylece günlük ne kadar yediğinizi hesaplayabilirsiniz. Porsiyon miktarlarını kontrol etmeye alışmanız gerekli.

Su için! Vücudun susuz kalması çoğu zaman açlık ile karıştırılır. Susuzluk metabolizmayı yavaşlatıp yorgunluğa, konsantrasyon bozukluğuna ve unutkanlığa yol açar. Günde en az 1,5 litre su içmek sizi tok tutmakla birlikte, eklem ağrılarınızı azaltır, böbrek ve karaciğerinizin daha iyi çalışmasını sağlar. Aynı zamanda cildinize faydalı olup, selülit probleminizi ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

Sakın kahvaltıyı atlamayın! Kahvaltıyı atlamak, vücudunuza saatlerdir yemek girmediğinden dolayı“açlık çektiğiniz” mesajını yollar. Böylece vücut, koruma mekanizması olarak metabolizmayı yavaşlatır ve enerjiyi saklamaya çalışır ki, bu da istediğimizin tam tersidir. Kahvaltı aynı zamanda vücudumuzun düzenli çalışması için gereken yakıtı sağlar.

Egzersizi alışkanlık haline getirin. Başarılı ve kalıcı kilo vermenin gizli silahı egzersizdir. Vücudumuz için spor yapmaktan daha faydalı hiç bir şey yoktur. Düğüne birkaç ay kala aktivitelerimizi çoğaltabiliriz. Örneğin kısa yürüyüşlerle veya yüzme, aerobik ya da tenis gibi sevdiğiniz herhangi bir sporla, hareket etmeye başlayabilirsiniz.

Ağırlık antrenmanlarıyla kaslarınızı kuvvetlendirin. Kuvvetlendirilmiş kaslar metabolizmanızı artırır ve vücudunuzun daha hızlı kalori yakmasını sağlar. Hatta uyurken bile daha çok kalori yakarsınız.

Aktif olmak için bütün fırsatlar değerlendirin. Düğün için alışverişe çıktığınızda alışveriş merkezine olabildiğince uzak bir yerdeki park alanına arabanızı park edin. Yürüyen merdiven veya asansör yerine merdivenleri kullanmayı tercih edin. Evdeki aktiviteleri arttırın. Örneğin camları silin, arabayı yıkayın veya çimleri biçin. Yapmanız gereken işleri en zor ve en çok efor sarf edecek şekilde yapmayı tercih edin.

Bu Yazıya Yorum Yapın

Yorum yazabilir, ya da trackback yapabilirsin.. Ayrıca yazılan yeni yorumlar için Abone olabilirsin

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *