Düğünden Sonra Mutluluk…

2827583435_6b3c5d6529

Hiçbir gelin, düğün bitip balayına gittiğinde, evlilik sonrası depresyonuna girmek istemez. Bu büyük sıkıntının üstesinden gelmek mümkündür ama onunla baş edebilmek için öncelikle belirtilerini iyi tanımak gerekir.

Düğün gününüz hayatınızın en özel ve en güzel günlerinin başında gelir. Siz, sevdiğiniz adamla evlendiniz… Üstelik en sevdiğiniz arkadaşınızın, ailenizin, dostlarınızın gözü önünde. Sizi seven herkes, mutluluğunuza şahit olmak için oradaydı. Herkes size imrendi. Aşkı kim istemez? Genellikle bu muhteşem mutlu günün ardından sevdiğiniz kişiyle baş başa yaşanacak bir balayı planı vardır. Onun ardındansa el ele geçecek bir yaşama adım atarsınız. Hayat önünüzde öylece uzanıp gidecektir. Beklenen tam da bu iken, çiftlerden bazıları, tepe noktasından hızla düşerek duygusal bir boşluk içine girdiklerini hissederler.

2827583919_e5160041b9

Psikiyatrlar, ‘Evlilik Sonrası Depresyonu‘ denilen bu sıkıntılı durumun, yeni evlenen her 10 kişiden birinin başına geldiğini söylüyor. Bu çiftler severek, isteyerek ve büyük bir hevesle evlenmelerine rağmen, evlilik töreninin ardından ani bir depresyona giriyorlar. Uzmanlar bu durumu, çok sayıdaki gelin adayının bütün vaktini, enerjisini ve dikkatini büyük gün için kullanıp, düğünün bitmesi üzerine boşluk hissi yaşamaları olarak açıklıyor. Çoğu kişi, o büyük günün ardından ‘Peki şimdi ne olacak?’ sorusuyla yüz yüze kalıyor.

2828422584_4789e88fcf

  • Peki, bu mutlu günün ertesinde kendinizi bulutların üzerinde hissetmeniz için bir yol yok mu?

Elbette var… Oyunun kuralı, hazırlıklı olmak! Yani evliliğin getireceği sorumluluk hissine, yeni şartlara karşı duygusal olarak kendinizi hazırlamanız gerekiyor. Bütün sorun evlenecek çiftlerin tüm hazırlıklarının sadece o büyük gün için oluşu. Ertesi gün başlayacak yeni yaşamla ilgili duygusal anlamda bir hazırlık yaşamıyorlar. Bu dönemde tüm dikkatler düğüne ve onunla ilgili detaylara yöneliyor, evlilik yaşamına değil. İlişkiniz ise neredeyse hayatınızdaki öncelikler sıralamasında en arka sıralara düşüyor. Herkesin gözden kaçırmaması gereken nokta tamamen gözardı ediliyor. Aslında tüm bu tören ve hazırlıkların tek nedeni, sizin yeni başlayacak hayatınız! Esas olan evlilik yaşamında adım atmanızken, sanki başarılı bir düğün töreni tüm amacınız haline geliyor.

2827581807_4cc00a5216

Bu Yazıya Yorum Yapın

Yorum yazabilir, ya da trackback yapabilirsin.. Ayrıca yazılan yeni yorumlar için Abone olabilirsin

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *