Düğün Tarihi Nasıl Belirlenir?

Düğününüz Hangi Gün

Hafta İçi mi? Hafta Sonu mu?

Pek çok düğünün kararı aşamasında düğün gününün belirlenmesi kâbustur. Genellikle misafirlerin ağırlanacağı en uygun günün cumartesi akşamı olduğu düşünülür. Ertesi günün tatil olması misafirlerin gece geç saatlere kadar düğüne iştirak edebilmelerine gerekçe olur. Ancak bazen düğün mekânlarının dolulukları gün tercihinde sıkıntı yaşamamıza sebep olur.

Düğün günü seçimi sadece gelin ve damadın düğün öncesi ve sonrası programının uygunluğuna göre değil, misafirlerin genelinin müsaitlik durumuna göre de yapılmalıdır. Bazen düğününüze iştirak edecek çok özel davetlilerin durumları daha da büyük önem arz edebilir. Örneğin düğün töreninize katılacak ve sizin için büyük önem arz eden bir yakınınızın yurt dışından geliş tarihleri kısıtlı ise ve değişiklik yapabilme durumu yok ise ona uyum sağlamanız gerekebilir.

Bu nadiren yaşanabilecek özel durumları bir kenara bırakacak olursak. Düğün günü ile ilgili söylenebilecek en önemli nokta şu olabilir. Unutmamak gerekir ki büyük eğlence mekanları özellikle haftanın 3 gününde hizmet verirler: Çarşamba, cuma ve cumartesi. Çarşamba akşamları hafta içinin cumartesisi olarak nitelendirilir çoğu zaman. Haftanın başlangıç stresi sonlanmış ve ortasına gelinmiştir, dolayısıyla gençlerin eğlenmek ve deşarj olmak için tercih edebilecekleri bir gündür. Özellikle hafta sonu çalışmayan kişiler için Cuma akşamı eğlence için kaliteli ve tercih edilir bir gündür.

Bunlardan yola çıkarak bir düğün organizasyonunu da bir eğlence organizasyonu olarak kabul edebilir ve buna göre planlayabilirsiniz.

Düğününüz Hangi Gün

Ancak pek çok gelin ve damadın hafta içi eğlenceleri için önemli bir endişesi vardır: Misafirlerin iş çıkışı düğüne yetişememesi… Ülkemizde davetlere hep geç gitmek gibi bir yaygın alışkanlığın olduğunu hatırlatmak isteriz! Akşam 19:00’da başlayacağı belirtilmiş bir düğün törenine davetlilerinizin büyük bir çoğunluğu ne yazık ki hangi gün olursa olsun saat 20:00’dan önce iştirak etmeyecektir. Bu da hafta içi düğün yapma konusundaki endişelerinizi boşa çıkaracaktır. Çünkü cumartesi ya da pazar akşamı da olsa davetlileriniz yine benzer saatlerde düğününüze gelecektir.

Pazar günü düğünlerine gelince… Pek çok kişi için Pazar akşamı davet ve düğünlerine katılmak kabus gibidir. Tüm gün evde oturup akşamüzeri kuaföre gitmek ve ertesi günün haftanın ilk günü olduğunu bilerek bir davete gitmek davetlileriniz için muhtemelen kabusun ta kendisi olacaktır. Ayrıca Pazar günü akşam düğünlerinin genellikle erken dağıldığını da hatırlatmak isteriz.
Eğer düğün bütçesi sizin için önemli bir ayrıntı ise hemen her düğün mekanının hafta içi özellikle pazartesiden perşembeye kadar olan günlerde size ekstra özel indirimler yapacağını özellikle hatırlatmak isteriz.
Son olarak siz hangi gün düğün yaparsanız yapın, sizinle birlikte olmak o özel dakikaları yaşamak isteyen tüm yakınlarınızın mutlaka sizinle birlikte olacağını unutmayın!…

Düğününüz Hangi Gün

Bu Yazıya Yorum Yapın

Yorum yazabilir, ya da trackback yapabilirsin.. Ayrıca yazılan yeni yorumlar için Abone olabilirsin

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *