Düğün Öncesi Son Durak “Kına Gecesi”

Kategoriler: Kına Gecesi

kina-gecesi-1

Hüzünün ve mutluluğun bir arada yaşndığı gün; kına geceleri… Eskiden özel ritüellerle kutlanan kına geceleri şimdilerde kızların bir araya getirildiği bekarlığa veda partileri adında kutlanıyor…

Bir çok kültürün en önemli parçalarından biridir düğün törenleri. Düğün törenleri içinde yer alan, gelinin baba evinde kalacağı son gece yapılan kına gecesi ise en duygu yüklü olanıdır. Bölgeden bölgeye değişse de hüzünlü, yanık bir ezgi ile söylenen ağıtlar bu eğlence gecesinin olmazsa olmazıdır.

kina-gecesi-2

Bunları biliyor muydunuz?

Kına gecesinde söylenen kına ağıtları, tıpkı ölüm ağıtları gibi belli bir tören unsuru taşıyan ağıtlardır. Yalnızca kadınlar tarafından, geline kına yakılırken ve genellikle sazsız, çalgısız gelini ağlatmaktır. Eğer ağlamazsa “kocada gönlü var” şeklinde yorumlanır ve ayıplanır. Kına ağıtlarında ağırlıklı tema ayrılık ve gurbettir. Bu ağıtların oluşumunda coğrafi özellikler, ağıtı yakanlar tarafından sıklıkla kullanılır. İşte bu ağıtlara bir örnek:

Gelin ağlar yaşlı yaşlı,
Gitmem diye sallar başı,
Ağlama gelin ağlama,
Sen gene gelirsin,
Bir iken iki olursun,
Dertlerini unutursun,
Ağlama gelin ağlama.

kina-gecesi-mekanalari-1

Nasıl Bir Kına Gecesi?

Kına gecesi ritüeli günümüzde, özellikle büyük şehirlerde yerini bekarlığa veda partilerine bıraktı. Artık bir kaç gün önce ve farklı eğlence mekanlarında düzenleniyor kına geceleri. Eskiden evlerden dışarı taşan kına eğlenceleri, şu sıralar popüler barlarda, SPA merkezlerinde, otellerde, karaoke barlarda yapılıyor.

Kına gecesi düzenlenecek mekan genellikle gelin adayının arkadaş ve akrabaları tarafından kapatılıyor. Sazlı sözlü eğlence başlatılıyor. Kimi zaman bu eğlenceye damat tarafıda katılıyor. Hem ağlarım hem giderim durumu gece boyunca sürüyor. Hem kızlarla çene çalalım hem de düğünden önce biraz güzelleşelim diyenler soluğu SPA merkezlerinde alıyor.

1 Yorum Bulunuyor

  • Ozlem
    12 Mart 2012 | Permalink |

    Son resimdeki acik yeri çoookkk begendim, kinami orada acik havada yapmak istiyorum. Yerin ismini ve yerini ogrenebilir miyim?

Bu Yazıya Yorum Yapın

Yorum yazabilir, ya da trackback yapabilirsin.. Ayrıca yazılan yeni yorumlar için Abone olabilirsin

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *