Düğün Masası Süslemeleri

e100ae8191c29dcda8c9b81e8ef0475a19c93ac79724ddfb663d0192570a908b

Düğün sofrası düzenlemesinde gelin ve damat adaylarını ne tür yenilikler bekliyor? Yanıtı Şebnem Organizasyon’un sahibi Şebnem Mardini’den aldık.

Yaşamımızın en mutlu ve en önemli gününün, ömrünüz boyunca unutulmayacak bir anıya dönüşmesi için hayal ettiğiniz tüm detayları birine bırakmak istediğinizde imdadınıza koşan bir yer Şebnem Organizasyon. Kişiye özel tasarımlarıyla mekan seçiminden davetiyeye, mönüden müziğe kadar tüm detaylarla tek tek ilgilenen Şebnem Mardini sofra tasarımında yılın trendlerini şöyle özetliyor:

Fransız Dantelleri ve Kadife

Düğün sofrası“Yıllardır düğünlerin vazgeçilmez renkleri olan beyaz ve krem, bu bahar ve yaz sezonunun da gözdeleri. Bu iki rengi ben de masa örtüsünde, çiçeklerde ve aksesuarlarda kullanıyorum. Ayrıca örtülerde kullanılan Fransız dantelleri, kadife, Swarovski taşlar ve kristaller de mekana farklılık katıyor. Sezonun son trendi ise masalarda kullanılan ışık ve kristalle oluşturulan ışıltılı bir ortam. Tavsiye ettiğim diğer çarpıcı dekor ise ayna masalar. Işığın ve mum ışığının yansıdığı ayna masalarla muhteşem bir ambians yaratılıyor. Asimetriğin içerisinde simetriyi yaratmak adına farklı tipte kurgulanan masalarda büyük objeler kullanılarak (şamdanlar, yuvarlak, dikdörtgen masa üstü çiçek ve süslemeleri vb.) da tasarımda dikkat çekici olabilirsiniz.”

Romantik, ışıltılı aynı zamanda görkemli sofralar bu yıl düğün sahiplerini bekliyor. Açık mekanlarda, özellikle masa altlarında uygulanan taşlar ve ışıklandırmalar geceye farklı bir hava katan önemli ayrıntılar. Masaüstü çiçeklerinde farklı renk alternatifleri ile bezenmiş süslemeler, uçuşan tüller söz konusu. South Beach denilen mumlar ile mistik bir atmosfer yaratmak ise yeni sezonun vazgeçilmezleri arasında.

dugun_organizasyonu_8

Bu Yazıya Yorum Yapın

Yorum yazabilir, ya da trackback yapabilirsin.. Ayrıca yazılan yeni yorumlar için Abone olabilirsin

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *