Düğün İçin Ne Kadar Bir Bütçe Gerekir?

Düğün Bütçesi

Düğün Masraflarını Nasıl Ayarlamalı?

Düğün bütçesini oluşturmak ve ona sadık kalmak zor gibi gözükse de, bir parça planlama ile çok güzel bir organizasyon gerçekleştirebilirsiniz.

Tabiî ki esas rakamlar sizin önceliklerinize göre değişecektir. Örneğin düğününüzü evinizin bahçesinde yapıyorsanız, mekan parasından, pastanızı bir tanıdığınız birine yaptırıyorsanız pasta parasından kurtulursunuz. Eğlenceye ağırlık vermek isterseniz, getirteceğiniz çalgıcılar daha çok para tutacaktır gibi… Ama genel olarak ortalama bir düğünde bütçe şu şekilde dağılır:

%50 Tören
Toplam bütçenizin yarısı törenle ilgili hazırlıklara gidecektir. Yani mekan kirası, yemek, dekor, pasta, çiçek dekorları, araba süslemeleri, garson masrafları düğününüz için ayırdığınız bütçenizin yarısını alacaktır.

%10 Müzik
İster DJ, ister orkestra, ister de gitarist tutun, genelde düğün bütçenizin %10 kadarı düğün müziğine gider. Bunun içine mekana kurulacak ses düzeni dahildir.

%10 Fotoğraf ve Video
Düğün gününe ait tüm çekimler, resimlerin basımları, fotoğrafçının ışık ayarları, kameramanın ayarları ve yardımcıları yine bütçenizin %10’una mal olacaktır.

%10 Gelin Damat Hazırlık
Gelinlik, damatlık, ayakkabılar, gelin çiçeği, gelinin saçı ve makyajı, takılar ve damat traşı gibi gelin ve damadın düğün hazırlıklarına yönelik masraflar yine düğün için ayırdığınız paranın %10’unu oluşturacaktır.

%10 Ekstralar
Düğün günü dağıtılacak bahşişler, personelin yemek masrafları, nikah işlem masrafları, ulaşım gibi masraflar çoğu zaman öngörülmeyip unutulsa da alt alta toplanınca %10 gibi önemli bir miktara denk gelir. Bütçenizde bu kalemlere de yer ayırmakta her zaman fayda var.

%10 Davetiyeler
Davetiyeler genelde masraf oluşturacak kadar önemli görülmese de, gerek posta masrafı gerek basım parası ile olsun hep tahmin edilenden pahalıya çıkarlar. Bu yanılgıya düşmemek için bütçenize mutlaka davetiye masraflarınızı ekleyin.

Düğün

Bu Yazıya Yorum Yapın

Yorum yazabilir, ya da trackback yapabilirsin.. Ayrıca yazılan yeni yorumlar için Abone olabilirsin

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *