Düğün Belgeseli Nasıl Hazırlanır?

 

Artık Düğün Fotoğrafı Değil Düğün Belgeseli Moda

Düğün belgeseli nasıl çekilir? Hangi aşamaları kapsar? Gelin ve damat fotoğraf çekimine nasıl hazırlanır? Bütçesi nedir?

Artık gelinin sandalyede oturduğu, damadın elini müstakbel eşinin omzuna dayadığı, stüdyoya hapsedilmiş düğün fotoğrafları devri kapandı. Trend, düğün belgeseli çekimi… Son on yıldır yaygınlaşan bir çekim türü düğün belgesel fotoğrafçılığı. Peki, ne demek düğün belgeseli?

 

Düğündeki tüm detaylar mutlaka çok önemli. Bununla beraber, geriye kalan ve o günü çiftlere bir ömür boyu tekrar tekrar yaşatan en önemli şey fotoğraflardır. İnsanların en önemli anlarını yakalayarak aynı zamanda nesilden nesile geçen bir öykü oluşturmaktır düğün belgeseli.

Gelinin saç ve makyaj hazırlığından itibaren güne beraber başlanıyor. Duvak takılırken, gelinlik giyinirken, ayakkabının altına isimler yazılırken gibi tüm detaylar fotoğraflanıyor. Damat da hazırlanmaya başladığı andan itibaren ikinci bir fotoğrafçı tarafından takip ediliyor. Makyaj ve giyinme aşamaları bittikten sonra gelin ve damadın ilk karşılaşmasını çekiliyor. Sonrasında gelin ve damadın ikili fotoğraflarına sıra geliyor. Dahil olabilirlerse aile ve arkadaşlarla da çekimler yapılıyor.

Nikaha kadar olan tüm süreçte, nikahta ise “evet”ler ve imzalar atılırken gibi anlar kareleniyor. Ardından ilk dansı çekiliyor. Çekim aşaması ilk dansın sonuna kadar devam ediyor. Tipik bir çekim günü bu şekilde oluyor. Bu aşamadan sonra mekan fotoğrafçıları devreye giriyor.


 

 

 

 

Düğün günü öncesinde çiftlerle mutlaka buluşup sohbet ediliyor. Düğün günü için program yapıp hemen hemen tüm detaylar üzerine konuşuluyor. Böylelikle düğün günü, çekimi çok daha rahat ve samimi bir atmosferde gerçekleştiriliyor.

Bu tanışma sayesinde onları daha iyi tanıyarak tarzları hakkında bilgi sahibi olduktan sonra konsepti birlikte belirleniyor. Genelde hem doğal ve samimi hem eğlenceli hem de romantik, moda fotoğrafı gibi gösterişli karelerini çekilebiliyor. Yani çiftlerin tarzınıza uygun konseptte bir çalışma oluşturuluyor.

Fiyatlar ortalama 1000-2500 TL arasında değişiyor. Bu fiyata düğün öncesi hazırlıklardan başlayan ve düğün esnasında devam eden fotoğraf çekimleri, seçilen karelerin photoshop’lanması, basılması ve bir albüm haline getirilmesi, çekilen tüm karelerin CD’de teslim edilmesi dahil.

Bu Yazıya Yorum Yapın

Yorum yazabilir, ya da trackback yapabilirsin.. Ayrıca yazılan yeni yorumlar için Abone olabilirsin

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *