Doğal Ortamda Unutulmaz Balayı

Kategoriler: Balayı Tatili

Doğa İle İç İçe Ekolojik Balayı

 

Sizin için harika haberlerimiz var! Hayatınızın en özel tatili olan balayını yaparken aynı zamanda gezegenimz için elinizden geleni yapıp ona yardım edebilirsiniz. Doğrusu günden güne çiftlerin bu konuda daha duyarlı hale bir hale geldiği yapılan düğünlerdeki seçimlerden belli oluyor. Organik yiyeceklerden geri dönüşümü yapılabilen konfetilere kadar bir çok ince detayı düşünürken neden balayı planlarınıza da bir kaç yeşil öğe eklemeysiniz?

Ekolojik balayı gezegenimizi en iyi şelilde koruyabilmek için kullanabildiğimiz kadar az kaynağı kullanmanız ve çevreyi korumanız anlamına geliyor. Endişelenmeyin, kimse sizden kendi organik sebzenizi dikip yetiştirmenizi ya da yağmur suyuyla yaşamınızı sürdürmeyi beklemiyor. Doğrusu ekolojik açıdan her şeyin farkında olmanız harika bir şey  ve eminiz ki bu, balayınızı çok daha eğlenceli bir hale getirecek.

Nereye Gidilir?

Ekolojik temalı balayı planları yaparken, üç önemli noktaya dikkat etmeniz gerekir: Gideceğiniz yeri seçmek , oraya nasıl gideceğinize karar vermek ve ulaştığınızda ne yapacağınızı bilmek. Hayatınızda bir kere yapacağınız bu özel tatilde nereye gideceğinize karar vermek düğün planları arasında en keyifli olanıdır. Huzur dolu bir kumsal tatili, Afrika’da safari, lüks bir gemiyle okyanus gezintisi ya da Avusturalya gibi biraz daha macera dolu bir tatil büyük güne hazırlık sürecindeki bütün koşuşturmalarınızdan kaynaklanan yorgunlıklarınızı üstünüzden alır.

Size uygun temayı seçtikten sonra rezervasyonlarınızla ilgilenecek olan turizm şirketine seçtiğiniz yere gittiğiniz takdirde çevreye karşı ne tür katkılarınız olacağını sorun. Örneğin bir safariye katılmayı planlıyorsanız, birlikte gideceğiniz grubun hayvanların huzurunu ve sağlığını ön planda tuttuğuna emin olun. Aslanlar, çitalar ya da türü azalmakta olan beyaz gergedanlar gibi vahşi hayvanları doğal yaşam ortamında görmek çok heyecan vericidir. Ayrıca safarinin başındaki rehberler gittiğiniz yerin yerlileri ise, ziyaretinizin oranın hassas ekosistemini nasıl etkileyeceğini iyi bilirler. Aynı zamanda balayı bütçenizin en azından bir kısmının orada yaşayanlara gideceğini bilirsiniz. Bunların dışında safari aracı  ile katılmak yerine yürüyüşle yapılan safariyi de tercih edebilirsiniz. Tabii ki silahlı bekçiler eşliğinde…

Aynı zamanda her türlü balayı tatili için nasıl bir ortamda konaklayacağınızı mutlaka araştırın. Safaride kalınacak yerler kamıştan yapılmış kulübelerden ve eski kamp yataklarından oluşur. Gerçi lüks çadırlı kamplar, şefleri, garsonları ve kaliteli şarap mönüsüyle artık genel olarak mevcutlar. Fakat oradaki havuz suyunun yakınlardaki bir kaynaktan yolu değiştirilerek aktarıldığını ve dolayısıyla orada yaşayanların ekinlerinin yeterli şekilde sulanmadığını bilerek gerçekten rahat edebilmeniz mümkün mü?

SPA  temalı bir balayı düşünüyorsanız seçebileceğiniz nefis yerler var. Şili’deki Termas de Puyuhuapi Oteli, termal havuzlarını, masajlarını ve yosun tedavisini dorukları karlarla kaplı nefes kesici bir dağ manzarası eşliğinde size sunuyor. Bunun dışında gerçekten ekolejik kimliğini ciddiye alan İtalya Toskana’da bulunan Adler Thermae SPA’ yı da tercih edebilirsiniz. Sülfür ve minerallerle zengin doğal sıcak suları, Toskana çamurundan hazırlanan uygulama ürünleri ve yerel üzümler kullanılarak yapılan şarap uygulmasıyla inanılmaz bir rahatlama yaşarsınız. Yemek ve şarap bile yerel kaynaklıdır. Burası aynı zamanda dört gün konaklamalı özel bir balayı paketi de sunuyor. Gurme akşam yemekleri, termal havuzlara sınırsız giriş, sauna, hamam, bitkisel buhar banyosu ve tuzlu buhar banyosu da bu pakete dahil. Toskan’ya kadar gitmenize gerek yok. Dalyan’daki sülfürlü sıcak suları ve çamur banyosunu da denemenizi öneririz.

Balayınızı geçirmek için üçüncü bir ekolojik  seçenek  ise inanılmaz yerlere sahip ve yüzde 100 çevre dostu kimliği olan Güney Amerika, Avusturalya ve Avusturya dağlarında bulunan ekolojik konaklama yerleri. Buraları hem modern odalara sahip hem de çevreyi koruyup temiz tutmayı öncelikli görevi sayıyor.

Bunlar gibi daha birçok tatil seçeneği bulunuyor. Sadece önemli olan ilgilendiğiniz bölgeyi ve gitmek istediğiniz yönü belirlemek. Bunlara karar verdikten sonra doğa ile iç içe bir balayı sizi bekliyor.

 

Bu Yazıya Yorum Yapın

Yorum yazabilir, ya da trackback yapabilirsin.. Ayrıca yazılan yeni yorumlar için Abone olabilirsin

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *