Değişen Yaşam Tarzına Uyan Kına Geceleri

Kategoriler: Kına Gecesi

 

Modern Tarzla Harmanlanmış Gelenekler

Günümüz gelinleri geleneksel kına gecesini modern bir anlayışla yorumluyor. Bu büyük talebin farkında olan oteller de özel kına gecesi paketleri ve gelin hamamlarıyla kına gecenizi unutulmaz kılmak için çalışıyor.

Kına gecesi dört beş senedir yerini bekarlığa veda partilerine bırakmıştı. Yeni neslin, geleneklerini bir yana bırakıp başka kültürlerin geleneklerini benimsemesi, bir çok kesimce batı özentiliği olarak karşılanmıştı. Oysa biraz düşünülürse bunun batıya özenmekten çok değişen hayat tarzına bağlı bir gelişme olduğu anlaşılabilir.

Kına gecesi, gelinin baba evinde kaldığı son günü temsil eder. Daha eskilerde ve özellikle doğuda görücü usulü evlilikler çok yaygın olduğu için, gelin kocasının kim olduğunu bile bilmez. Birbirlerini sevecekler mi, baba evindeki huzuru bulabilecek mi, yabancı birinin yanında ne yapacak… Bunların hepsi gelin için merak kaynağıdır. Bu nedenle duygusal türküler, bolluk ve bereket getirsin diye yakılan kınalar ve bol bol gözyaşı bu güzide geleneğimizi ortaya çıkarmıştır.

Fakat artık özellikle de büyük şehirlerde yaşam tarzının büyük ölçüde değişmesiyle kına gecesi geleneği yerini ya bekarlığa veda partilerine ya da modern yaşam tarzıyla harmanlanmış geleneksel kına gecelerine bırakmıştır. Artık çiftler birbirlerini severek evleniyor, baba evinden evlenmeden daha önce üniversite çağlarında ayrılıyorlar. Durum böyle olunca kına gecelerinin de değişen yaşam tarzına ayak uydurması kaçınılmaz oluyor.

Şimdilerde, hem geleneklerini kaybetmek istemeyen hem de modern bir yaşam tarzını benimseyen gelinler, kına gecelerinde geçmişle geleceği bir araya getiriyorlar. Artan bu talebin farkında olan oteller de hızla, düğün paketlerinin yanına kına gecesi ve gelin hamamı paketleri ekliyorlar. Lüks mekanlarda profesyonel ekipler tarafından hazırlanan kına geceleriyle son derece şık ve nostaljik bir gece yaşayabilirsiniz.

Bu Yazıya Yorum Yapın

Yorum yazabilir, ya da trackback yapabilirsin.. Ayrıca yazılan yeni yorumlar için Abone olabilirsin

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *