Damadın Düğün Rehberi!

damat-11

Damat adayları, herşeyin hazır olduğuna emin misiniz? Daha önce bildiklerinizi ya da anne-babanızın ne şekilde evlendiği sizi hiç ilgilendirmesin…

Yaşadığımız çağ artık sizin yan gelip yatmanız ve başkalarının sizin düğününüzü organize etmesi için uygun değil. Sadece nişanlınızın yapacaklarını bekleyerek bu iş yürümez. Dolayısıyla hadi biraz hareket, biraz ilgi ve en önemlisi yaklaşan düğününüz için biraz heyecan.

1. PLANLAMA

Eğer gerçekten güzel ve dillerde tat bırakan bir düğün istiyorsanız üç şeye ihtiyacınız var: Planlama, planlama, planlama! İyi bir düğün için olmazsa olmaz şey önceden hazırlıklı olmaktır.Ve mümkün olduğunca en yakın zamanda başlamanızdan başlamanızdan daha önemlisi onları çok çok önceden planlamış olmanızdır.

Yüzüklerin ölçüsünü doğru aldınız mı? Çiçekçiyle konuştunuz mu? Ya düğününüzü yapacağınız yer? Acaba sizin düğün tarihinizde başka birisinin düğünü için tarih vermişler mi?

Bunların hepsini kısıtlı bir zamanda yapmanız mümkün değil. Telaş içerisindeyken mümkünmüş gibi gözükebilir ama yanıltıcıdır. Oturup akılcı bir şekilde her şeyi yapılacaklar listesi gibi alt alta sıralayıp yanlarına birer tarih verin. Ve bu tarihin düğün tarihinize mümkün olduğunca uzak durmasına dikkat edin. Elinizin ayağınıza dolaşmaması için.

2. PROVALAR

Planlamaya başladınız hatta her şey tıkırında gidiyor ancak zamanı geldiğinde belli aralıklarla bazı şeyleri prova etmezseniz yine haliniz kötü olur. Yüzükleri aldınız ancak baktınız mı parmaklarınıza uyumuna? Düğününüzde verilecek yemeği önceden tattınız mı? Peki ya damatlığınız? Damatlığınızı hazır alacaksanız dahi bir ay önceden almalısınız.

Erkek arkadaşınızdan size sağdıçlık (ya da nikah şahitliği) yapacak olanlar varsa onların da size uygun giyinmelerine dikkat edin. İlk dans provası da dikkat edeceğiniz noktalardan biri olmalı. Nişanlınızla daha önce dans ettiniz mi? Cevabınız “hayır”sa düğününüzde nasıl bir uyum arz edeceksiniz? Düğünden önceki dans provası ve ilk dans parçasının seçimi de en az yüzükleriniz kadar önemli. Hem dans provaları düğün öncesinden romantik yaklaşımlarınız için bahane olabilir.

Düğününüzde canlı müzik düşünüyorsanız düğünden önce muhakkak çalacak olan grupla da bir prova almalısınız. Böylelikle nasıl bir müzik yapacaklarına dair edinirken, pist üzerinde ne yapacaklarına dair fikir edinirken pist üzerinde ne yapacağınızı bilememenin şaşkınlığını da yaşamazsınız.

3. TAKIM İŞİ

Büyük güne hazırlanıyorsunuz ama biliyorsunuz ki tek başınıza altından kalkabileceğiniz bir iş değil bu. Üstelik sadece sizi ilgilendiren bir gün olsa işiniz daha kolay olurdu. Bunu biliyorsunuz ama memnun etmeniz gereken o kadar çok kişi var ki… Bunların en başında da nişanlınız geliyor. Tüm hazırlık işini onun üstüne yıkmanız acımasızca olur. Önceden konuşarak bazı işleri paylaşmalı, bazı işleri de beraber yapmak üzere ayrı olarak işaretlemelisiniz. Nişanlınız belki de küçük bir kız olduğu günden beri bu büyük güne hazırlanıyor. Siz de en az onun kadar her şeyin mükemmel olmasını istersiniz değil mi?

Çiçeklerden düğün pastasına, misafirlerin nereye oturacağından müziğe kadar her işinizi bu “süper ikili” etrafında bölüştürün.

4. DÜĞÜN ARABASI

Klasik gelin-damat aracı anlayışından uzak olduğunuzu farz ederek düşünelim. Öncelikle nasıl bir araç istiyorsunuz? Klasik, spor, komik, ironik, absürt vs… Şimdi sıra seçim yapmakta. Kendi aracınızı da güne uygun şekilde hazırlayabileceğiniz gibi bir at arabası da kiralayabilirsiniz.

Her şey düğününüzü yapacağınız yere ve sizin ne istediğinize göre değişebilir. Ancak gideceğiniz yolun uzunluğunu düşünerek ona göre bir araç seçmeyi öncelikli haline getirmelisiniz. Ayrıca sizinle beraber araca kimlerin bineceğini ve kimin kullanacağını (damadın düğün aracını kullanmaması gerekir) düşünmelisiniz.

dugun-arabasi

5. BALAYI

Seyahatlerde erken rezarvasyonun ne kadar önemli olduğunu bilirsiniz. Hem bütçenize daha uygun fiyatlar bulabilir hem de yer sıkıntısı yaşamazsınız. Balayının sadece yola çıkma kısmını sona bırakırsanız rahat edersiniz. Hemen bir plan yapın (çok fazla yapmanız gerekti ama hepsi şart!). Nereye gitmek ve orada ne yapmak istiyorsunuz? İnternet harika bir yardımcı olacaktır.

Dostlarınızın da önerileri olacaktır elbette ama kendi tatil planınızdan daha iyi olamazlar. Bu kararı ikiniz ortak almalısınız. Daha önce görmediğiniz veya balayı bahaneniz olmasa görmenizin zor olacağı yerlerden seçmenizde fayda var. Çünkü balayına bir kere çıkılır.

6. YAKA ÇİÇEĞİNİZ

Tamam. “Bu da bana mı kaldı?” demeye hakkınız var zannedebilirsiniz. Genellikle düğünde çiçek organizasyonu gelinlere bırakılır. Kadınların çiçeklere daha düşkün olamlarından ya da daha çok anladıklarından diye düşünebilirsiniz. Peki kendi yakanıza takacağınız (ki taksanız iyi olur) çiçek? Dolayısıyla seçeceğiniz renkli bir gül, orkide ya da kocaman komik bir kır çiçeği olabilir.

damatlik-yaka-cicegi-modellri

7. KONUŞMA

İişin en zor kısmı gibi gelse de öyle değil. İyi bir konuışma sizin düğününüze dair düşüncelerinizi ve mutluluğunuzu ortaya koyacaktır. Espriler ve komik hikayelerle donanmış bir konuşmayı kim istemez ki? Tabi en uygun yer ve zaman olması kolşuluyla. Düğün sırasında konuşma yapmanıza gerek yok. Sonrasında yiyeceğiniz bir yemek varsa eğer en uygun zaman yemek bşlangıcından hemen sonra ilk kadehler kaldırıldığı sıradır. Kendinizde cesaret ve ilham bulduğunuz anda konuşmanıza eklemeler yapabilirsiniz.

8. YARDIMCI ROLLER

Düğün sizin de olsa heyecanı çevrenizdekileri de saracaktır. En çok heyecan duyan insanlardan biri de siz olacağınızdan bu heyecanı paylaşacak birilerini bulmalısınız. En yakın erkek arkadaşınızdan hangisinin bu yükü paylaşmaya niyet göstereceğine karar verin. Ama bu işi yapmak isteyecek hevesli daha az yakın birisi olursa da fırsatı kaçırmayın.

Örneğin yüzükleri siz düşünmek zorunda kalmayın. Aracınızı kimin süreceği aklınıza takılmasın. Yakanızdaki çiçeğin buruşup düşmüş olması da sizi yormasın. Nasıl bir sağdıca igtiyacınız var anladınız sanırım.

damat-6

Bu Yazıya Yorum Yapın

Yorum yazabilir, ya da trackback yapabilirsin.. Ayrıca yazılan yeni yorumlar için Abone olabilirsin

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *