Çevreciler İçin Ekolojik Düğün

Kategoriler: Düğün

Düğün Yaparken Her Ayrıntıyı Düşünüyor musunuz?

Düğünler masraflı olduğu kadar çevreye zarar veren bir etkinlik olarak kalmıştır hep  hafızalarda. Atık maddelerin toplu halde üstelik bir kaç saat içerisinde, kimi zaman günlerce, üretildiği bir etkinlik. Davetliler için bastırılan düğün davetiyeleri, düğün yemeklerinde oluşan plastik bardak, çatak, kaşıklar, meyve suyu kutuları, plastik tabaklar/tabldotlar, peçeteler, süsleme için kullanılan onca kâğıt, boncuk, mum, kumaş, araç yakıtları, nikâh şekerleri, israf olan yemekler ve daha neler neler…

Düğün yapanlar daha iyi bilir; insanları eğlendirmek için ne yaparsanız yapın yine de kusur bulurlar! Günlerce şu mu olsun bu mu olsun diye damadı intiharın eşiğine getiren sonra da buruşturulup atılan davetiyelere mi yanalım yoksa çikolataları yendikten sonra bir kenara atılan nikâh şekerlerine mi?

Tüm detayları düşündüğümüzde aklımızda beliren tek cevap: israftan kaçınan, doğayı koruyan etkinlikler düzenleyelim, oluyor. Bunu başarmak hiç de zor değil. Geleneksel düğün anlayışımızı güncel bilgilerle güzelleştirmemiz yeterli. Kişisel zevklere, bulunulan konuma, yaşam şartlarına ve zaman göre değişkenlik gösterse de ekolojik düğünleri hayata geçirmek mümkün.

Doğaya Dost Ekolojik Düğünleri Nasıl Yapabiliriz?

Davetiyeler: Düğün davetiyesi için; geri dönüşümlü kâğıtlar veya kumaş üzerine baskılı davetiyeler kullanılabilir. Araba süsü , mini tişört ve bez torba ürerine basılmış düğün ilanının yer aldığı davetiyeler de  ilgi çekici olabilir. Elektronik posta yoluyla iletilen düğün davetiyeleri de sıklıkla kullanılmakta.

Düğün Mekânı: Kır ve park düğünleri için önerebileceğim tek şey ağaçlara bağlanan süsler, ipler, tüller düğün bitiminde temizlenirse ağaçları prangalardan kurtarmış olursunuz. Yemek servisi ve dekor için plastik malzemeler yerine porselen, cam ve ahşam ürünler kullanmakta fayda var. Bu ürünler bütçeyi biraz zorlasa da geri dönüşümlü kullanılacak olmalarını ve evliliğin ilk hayali çocuklarımızın geleceğini düşündüğümüzde sorun olmaktan çıkacaktır. Her şey temiz bir çevre için…

Salon Süsleri: Ekolojik düğünlerde plastik kullanımı önerilmediği için doğal taşların, ahşabın kullanımına dikkat etmekte gerekiyor. Doğal taşlar derken şifalı taşlar değil, yerden sağdan soldan topladığımız taşlar, sahilden toplanan deniz kabukları, ahşap malzemeler doğal haliyle veya yağlı boya ve yaldızlarla boyayarak dekor amaçlı kullanılabilir. Tüllere sarılmış hatta üzerine dantel file örülmüş dekoratif taşlar hazırlamak mümkün.

Düğün Çiçeği ve Çelenk: Kesme çiçeklerin üretimi, nakliyesi için tüketilen petrol ve çeşitli enerji kaynaklarını, su tüketimini düşünerek neler yapabiliriz. Gelinliğe ve kişisel zevke göre seçilen çiçeklerde pek sınırlama yok diyebiliriz  ama ilk öneri olarak  kır çiçeklerini tercih edebilirsiniz. Ayrıca marifetli ellerin yaptığı kâğıttan bir düğün demeti ya da  katmerli bir görünüme sahip olan Sukulentler düğün çiçeklerinin arasına eklenebilir ve geri dönüşümlü kâğıt çiçekler, gelin masası, çelenk ve davetlilerin masalarında dekor amaçlı kullanılabilirler.

Nikâh Şekerleri: Onca para verip yaptırdığınız nikâh şekerlerini acaba kaç kişi saklıyor? Hatıra saklamak için birkaç tane yaptırabilirsiniz ama davetlilerin geneline dağıtmak için farklı örnekler de var.
a) Ağaç fidanı dağıtabilirsiniz. İnternetten kolaylıkla sipariş verebileceğiniz çeşitli firmalardan bütçenize göre çam, fıstık çamı, mazı ve dış mekân süs bitkileri siparişleri verebilirsiniz.

b) Siparişle, dağıtımlar, organizasyonla ilgilenemeyecekler için ikinci alternatif olarak TEMA vakfının şahıs adına üstelendiği ağaç dikimi projesiyle davetlileriniz adına dikilecek fidanların belgelerini nikâh şekeri şeklinde sunabilirsiniz. “Artık sizin de bir dikili ağacınız var.”

c) Nikâh şekeri yerine bir hayır kurumuna , davetlileriniz adına bağışta bulunabilirsiniz.

Gelinlik – Damatlık: Kiralık gelinlik kullanmak hem ekonomik hem de tüketimi sınırlayan, defalarca kullanımı sağlayan bir tutum olacaktır. Özel dikim gelinlik ve damatlıklar ise düğünden sonra bir hayır kurumuna verilerek başkalarının da faydalanması sağlanabilir. Böylece aşırı tüketimin önüne geçerek, atık oluşumunu en aza indirmiş olacaksınız. Ayrıca da düğüne araba yerine bisikletele gitmekte hem ekolojik hem eğlenceli olacaktır.

Bu Yazıya Yorum Yapın

Yorum yazabilir, ya da trackback yapabilirsin.. Ayrıca yazılan yeni yorumlar için Abone olabilirsin

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *