BU YAZIN TREND DÜĞÜN YEMEKLERİ

Kategoriler: Düğün

Yaz sezonunun başlamasıyla birlikte oteller kapılarını görkemli düğün davetlerine ve organizasyonlara açtı. Dekorasyon trendlerini ve müşterilerden gelen talepleri de göz önünde bulundurarak hazırlanan mönüler, bu yazın yemek trendini şimdiden ortaya koymuş durumda.

Bu yaz düğün ve davetlerde hafif, küçük porsiyonlu ve şık sunumlu yiyecekler ön plana çıkıyor.

Her ne kadar müşteriler bu tip davetlerde sofralarında kuş sütünün bile olmasını isteseler de, son birkaç yıldır süren sağlıklı beslenme akımı yemek ziyafetlerini önemli ölçüde etkliyor. Eskiden büyük porsiyonlu, et ağırlıklı ve dörde ayrılan (başlangıç, ara sıcak, ana yemek ve tatlı) mönülerin yerini şimdi hafif, zarif sunumlu ve ara sıcakların çıkarıldığı davetler alıyor. Mönülerde ise balık ve deniz mahsulleri ön plana çıkıyor. Somon, levrek ve suşi bu yazın en trendi yiyecekleri arasında. Havyara ise eski rağbet yok. Et ikinci plana atılmış durumda. Tavuk eti ise mönülerden neredeyse kalkmak üzere. Tatlılara gelince dondurma ve meyveli pastalardan vazgeçilmiyor. Şarap ve buzlu kokteyller tercihlerin başında yer alırken rakı ikinci plana atılmış durumda.

Düğün ve organizasyonların yemek trendleri ile ilgili önde gelen beş yıldızlı otellerin ziyafet müdürlerinin söyledikleri ve ipuçları…

Neslihan Özyiğit (The Marmara İstanbul Ziyafet Müdürü)

Bu yaz davet ve organizasyonlarda en çok sağlıklı mönüler ve minimalist trendler ön planda. Eskisi gibi ağır ve şaşaalı yemekler yok. Zaten insanlar az ve öz ama zarif sunumlu yiyecekleri seviyor.

Yazın en trendi yiyecekleri somon, levrek ve kılıçbalığı karpaçyo.

Giriş yemeği olarak yeşilliklerle birlikte deniz mahsulleri, ana yemek olarak ise kömür ateşinde pişmiş bonfile revaçta. Balık olarak da levrek ve kılıçbalığı. Özellikle çok soslu ve mayonezli yiyecekler müşteriler tarafından beğenilmiyor. Tavuk eti ise hep ikinci tercih olarak kalıyor.

Tatlı olarak dondurma olmazsa olmaz. Hamur tatlılar yerine de sütlü tatlıları öneriyoruz.

Özellikle genç düğünlerinde deniz mahsulü ön planda olan mönüler hazırlıyoruz. Ayrıca somon tartar, salata buketi, hatta ravyoliyi bile dömi antre olarak kullanabiliyoruz.

Bu tip davetlerde hafif aromalı, renkli ve köpüklü şaraplar “Hoşgeldiniz içeceği” olarak tercih ediliyor. Doluca Sarafin ise çok özel davetlerimizde baş sırada.

Fuat Köroğlu (Çırağan Palace Hotel Kempinski Ziyafet Müdürü)

Eskiden Fransız ve İtalyan modayken, bu yaza Asya ve füzyon mutfağı damgasını vurdu.

Bu yazın en trendi yiyeceği ıstakoz. Suşi ve dülger balığı da fazla tercih ediliyor.

Soğuk başlangıçlar olarak somon, levrek ve dilbalığını sunuyoruz. Osmanlı ve Türk mutfağından da uskumru dolması özel yemekler arasında. Ana yemek olarak jumbo karides, ıstakoz ile soslu ve Türk usulü pişirilmiş levrek var. Kalkanın yerini fener ve dülger balığı aldı. Et mönüsü olarak da ızgaralar tercih ediliyor. Kuzu eti kokusu ve tarzından dolayı çok tercih edilmiyor. Yerine dana eti tüketiliyor.

Davetlerde rezene, büyük parça etler ve tavuk tercih edilmiyor. Havyar da gözden düşmüş durumda.

Tatlı olarak hamur ve sütlü tatlılara hiç yer vermiyoruz. Çikolatalı ya da orman çilekli dondurmalı tatlılar öne çıkıyor.

Düğünlerde ana yemek yerine kokteyl mönüsüyle başlanıp deniz mahsulleriyle devam ediliyor. Yani atıştırma tarzı hakim; suşi, İtalyan hamurları, acı ve sirkeli sorbeler, deniztarağı püresi ve deniz mahsullü İspanyol pilavı paella gibi.

2007 yazında alkolsüz olarak papaya ve mango gibi taze sıkılmış meyve suları çok trendi. Şarap çok moda. Rakı içenler bile bu tür davetlerde şaraba dönüyor. Kavaklıdere Selection, Doluca Sarafin ve Kalecikkarası’nın dışında Petrus şarapları da çok özel davetlerde seçiliyor.

Birol Yalçın (Swissotel The Bosphorus Ziyafet&Satış Direktörü)

Bu yaz deniz ürünleri, egzotik tatlar ve etnik temalarla süslü mönüler olacak.

Bu yazın en moda yiyeceği somon balığı olacak. Somon detoks etkisi, metabolizmayı dengelemesi ve lezzeti bir arada bulabileceğiniz balıklardan biri. Son zamanlarda da Kuzey Denizi’nden çıkan pisibalığı yeni bir trend yaratacak.

Başlangıç olarak yeşillikler ön planda. Sebze ağırlıklı ara sıcaklarımız var. Ana yemek olarak balık tercih edilmediği zaman en çok bonfile isteniyor. Patates, tahıl ve pirinçli yemekler müşteriler tarafından tercih edilmiyor.

İçeceklerde kar buzlu ve taze meyveliler başı çekiyor. Şarap ise her zaman ilk sırada yer alıyor.

Afet Aktürk (İstanbul Hilton Oteli Ziyafet Müdürü)

Bu yaz davet ve ziyafetlerde tüm mönüleri taze meyve ve sebze prensibine göre düzenledik. Bu anlamda kuşkonmaz soğuk tabaklarımızın ve sıcak iştah açıcılarımızın başında geliyor.

Bu sene somon yine en çok istenen yiyeceklerin başında. Yaz-kış hiç modası geçmiyor. Somonu genelde başlangıç tabaklarında sunuyoruz. Ayrıca İtalyan usulü tortellini ve penne de tercih edilen diğer yiyeceklerden.

Kokteyllerde kanepe yerine soslara batırılan sebzeler ve çerezler ön plana çıkıyor. Kalamar dolması ve midyeli mezeler bu sene çok moda. Ana yemek olarak levrek, et, süt dana fileto bu yaz ziyafetleri süsleyecek. Tavuk ise müşterilerin hiç rağbet etmediği yiyeceklerin başında.

Ağır hamurlu tatlılar yerine, orman meyveleriyle süslenmiş dondurma ve pastalar bu yaz tercih edilecek.

Düğün organizasyonlarına bu yaz Akdeniz mutfağı hakim. Mezeli, börek, levrek veya süt danasından oluşan mönüler ön planda. Sırf deniz mahsullü mönüler ise müşteriler tarafından tercih edilmiyor.

Son yıllarda şarap kültürünün gelişmesiyle davetlerde şarap tüketimi arttı. Biz Kavaklıdere tercih ediyoruz. Mesela eskiden Angora çok sevilirdi, şimdi sıradan kalıyor. Selection ve Doluca Sarafin çok özel davetlerde tercih edilen bir içki. Rakı ise ikinci planda.

Güçlen Aksu (The Ritz Carlton Konferans Servisleri Müdürü)

Bu yaz kaliteli ve taze mevsim ürünleriyle bir mönü oluşturduk. Ayrıca yaz aylarında konuklar hafif yemeklere yöneldiğinden çeşitli deniz ürünlerini yaratıcı sunumlarla yeniden yarattık.

Bu yazın en trendi yiyeceği fırında levrek.

Başlangıç olarak klasik meze tabağının yanı sıra peynir tabağı ve bol yeşillikten oluşan salata, ana yemek olarak da fırında levrek ve deniz mahsulleri var. Müşteriler davetlerde en az krema soslu et yemeklerini tüketiyor.

Dondurma ile servis edilen kapuçinolu çikolata cips ve mısır patlaklı çikolata yatağında çikolatalı kek bu sene öne çıkacak tatlılar arasında.

Düğünlerde Türk müşteriler kesinlikle zengin bir meze tabağı, arkasından börek ya da risotto gibi doyurucu yemekleri tercih ediyor. Yabancı misafirlerin olduğu organizasyonlarda deniz ürünleri ağırlıklı yemekler tercih ediliyor.

Four Royal, Mojito ve Frozen Strawberry Margharita bu yazın en trendi içecekleri arasında. Türk misafirlerin ağırlıklı olduğu organizasyonlarda rakı ve balık tercih edilen bir ikili. Ama genel olarak öncelikli tercih şaraptan yana. Doluca Sarafin ve Karma öne çıkan markalardan.

organizasyon

Bu Yazıya Yorum Yapın

Yorum yazabilir, ya da trackback yapabilirsin.. Ayrıca yazılan yeni yorumlar için Abone olabilirsin

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *