BALAYI ÇİFTLERİNİN İLK TERCİHİ “SANTORİNİ”

Santorini Krateri’nin eşsiz gün batımı manzarası her yaz Avustralya gibi uzak ülkelerden bile gelen bir çok çiftin nikahına fon oluşturur.

Thira adı verilen Santorini beyaz ve mavi evleri, otantik sokakları, caddeleri ve kemerleri birbirine bağlayan merdivenleriyle hayli ilgi çekicidir. Her yıl 1 milyon turist Santorini kraterini görmek için bu adaya gelir. 73 kilometrekarelik yüzölçümüyle diğer adalara oranla daha küçük bir Ada olan Santorini, gerçekten de muhteşem manzaraya sahiptir.

Ada 3500 yıl öncesine kadar yerli halk Minoanlılar’a ev sahipliği yapmış ve o zamanlar bir daire şeklindeymiş. Adanın ilk sakinleri buraya, burada bulunan volkanın şeklini temsil eden ve yuvarlak anlamına gelen Strogyle adını vermişler. Adadaki volkan büyük bir sarsıntıyla patlamış ve bu şiddetin sonucunda Adanın ortası sular altına gömülmüş (bazı arkeologlar Kayıp Şehir Atlantis’in burası olabileceğini düşünüyor) ve hilale benzer şekli ile bu günkü Santorini oluşmuş. Bu olay kızgın lav ve tüfün altında kalan yerli halkın hazin sonu olmuş ancak bugün gerek benzersiz coğrafi şekli ile, gerek katılaşmış tüflerin altında binlerce yıl çok iyi korunmuş arkeolojik kalıntılarıyla Santorini’nin eşi benzeri yoktur ve bu özellikleriyle ülke turizmine hatırı sayılır bir katkıda bulunmaktadır.

Yunan Adaları’nı gezenler içlerinden en çok Santorini’nin etkileyici olduğunu söyler. Gerçekten de, Antik Zamanlar’da meydana gelen büyük bir volkanik patlama sonucunda bu günkü krater görüntüsüne sahip olan Santorini yıl boyu, bir milyonun üzerinde turistten ve balayı çiftlerinden oluşan bir ziyaretçi akınına uğrar. Santorini Krateri’nin eşsiz gün batımı manzarası her yaz Avustralya gibi uzak ülkelerden bile gelen bir çok çiftin nikahına fon oluşturur. Aynı zamanda mitolojik bir tarihe sahip olan Santorini Adası’nda bazı arkeologlar tarafından bir zamanlar Atlantislilerin yaşadığı düşünülmüştür.

Santorini adasında dilerseniz limandan kalkan botlarla kraterin ortasında bulunan adalara giderek turlara katılabilirsiniz. Adalarda şifalı olarak bilinen sular bulunmaktadır. Bu sularda yüzebilir ve dinlenebilirsiniz. Adanın bir simgesi haline gelen eşek taksiler ile yolculuk yapmayı ihmal etmeyin.

Santorini Adası şaraplarıyla da ünlü. Buradaki bağ sahiplerine az bir miktarda ücret ödeyerek şarapların tadına bakabilirsiniz. Adada müthiş bir görünüme sahip krater manzarası eşliğinde yemek yiyebilirsiniz. Ayrıca Santorini Adası gece hayatında Mykonos Adasından bir sonraki duraktır. Birbirlerine kısa mesafeler uzaklığındaki eğlence mekânlarında güzel vakit geçirebilirsiniz. Santorini balayı, tatil, eğence, gezi, yemek, romantizm, tur ve gezi gibi aktiviteleri yaşayabileceğiniz en popüler yunan adasıdır.

Şimdi “Santorini”de olmak vardı! diyorsan işte sana fırsat… Kuşadası’ndan başlayan ve sırasıyla Patmos, Heraklion, Girit, Santorini, Pire, Mikanos ve yine Kuşadası’nda sonlanacak olan “Perla ile Yunan Adaları” gezisini kaçırma…

santorini

Bu Yazıya Yorum Yapın

Yorum yazabilir, ya da trackback yapabilirsin.. Ayrıca yazılan yeni yorumlar için Abone olabilirsin

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *