10 Adımda Stressiz Düğün ve Mükemmel Planlama

6

Düğün tarihi yaklaştığı için strese mi girdiniz? Belki organizasyondan sorumlu tek kişi siz değilsiniz ama gecenin yıldızı olarak en çok siz kaygılanıyorsunuz. Her şeyi unutup derin bir nefes alın. Çünkü sizin için mükemmel bir plan hazırladık!

 1. Konuşun:  Plan yapmadan önce, o özel güne dair fikirlerinizi müstakbel eşinizle detaylı biçimde paylaşın. Uzmanlar işlerin kusursuz bir biçimde tamamlanması için, tek bir anahtar olduğunu söylüyor. Her kapıyı açan anahtarın adı, konuşmak! İşleyen bir plan yapmanızı ve planınızı kusursuz bir biçimde yürütmenizi sağlar.
 2. Start Alın: Nasıl bir düğün hayal ettiğinizi kendinize sorun. Gündüz vakti mi? Akşam mı? Kapalı bir mekan mı yoksa açıkta mı? Öncelikle zaman konusunda bir karara varmayı deneyin. Eğer bir organizasyon şirketi ile anlaşırsdanız detayları düşünmenize gerek kalmaz. Son olarak bilmelisiniz ki kararları nekadar erken alırsanız bu sizin için okadar iyi olur. Çünkü yığınla gelinlik modeli, çiçek düzenlemesi, masa sandalye süslemesi arasında bir karara varmak hayli vakit alır.
 3. Hayatınızı Organize Edin: Her şeyin yolunda gitmesini sağlamak için bir şeyler yapın. Örneğin işleri daha kolay yürütmek için e-mail hesabınızı kullanabilirsiniz. Öncelikle hesabınızda evlilikle ilgili tüm yazışmaları toplayacağınız bir klasör açın. Çiçek ve davetiye, nikah şekeri gibi işler için fiyatve nmune resimleri için bu e-mail ile halledin. Bu işin iyi tarafı nerede olursanız olun gelen teklifleri okuyabilirsiniz.
 4. Para İşleri: Hepsinden evvel konuşulması gereken konu bütçe meselesidir. Hayallerinizde muhteşem bir düğün planı olabilir ama bu iş için gerçekçi bir bütçe planı yaptığınızdan emin misiniz? Detaylı hesaplama yapmadan önce toplamda ne kadar para harcayabileceğinizi netleştirin. Daha sonra bu paranın ne kadarını düğün, ne kadarını balayı veya evinizdeki eksiklikleri tamamlamak için harcamak istediğinizi belirleyin.
 5. Ne Zaman ve Nerede?: Kendinize bazı sorular sorun. Örneğin hangi tarihte evlenmek istersiniz? Belirlediğiniz bu tarih sizin için ne kadar gerçekçi? Belki aklınızdan çıkmıştır ama evliliklerin yoğun olduğu kimi tarihlerde fiyatlar ciddi artış gösterir. İnternet veya telefonla farklı tarihler için fiyat soruşturması yapın. Tavsiyemiz, balayı, düğün salonu gibi harcamalar için fiyat alacağınız yerleri tek tek gezmek yerine telefon veya internet yoluna başvurmanız. Çocukların olmadığı bir düğün size daha uygun rakamlara mal olabilir.
 6. Davetli Listesi: Kaç kişiyi davet edebilirsiniz? Net bir sayı için nişanlınıza baş başa verip bir davetli listesi oluşturun. Bu listeyi yaparken davetlileri eşleriye birlikte çağırmanız gerektiğini hesaba katın. Bu sayıyı belirlerken gerçekçi olun. İlk etapta kısıtlı bir sayı ile başlayıp, ilerlerken zamanda “bir kişi daha eklesek ne olur?” dersiniz, yavaş yavaş bütçenizi aşarsınız. Asap bozucu durumlar yaşamaktan ve bir yığını tanımadığınız insanı ağırlamak zorunda kalmaktan kurtulursunuz.
 7. Giysi Durumu: Düğün için gelinlikçileri gezmek ilk anda hoş bir fikir gibi gelse dei bir sürü mağazaya girip çıktıkça aklınıziyice karışır. Gelinlik seçerken en iyi fikir birden fazla markanın tasarımlarını satan büyük mağazaları kullaanmaktır. Şayet mağazadan alışveriş yapmayıp aklınızdaki gelinliği diktirmek istiyorsanız bu takdirde bir çok yere girip çıkmaktansa çevreden tavsiye almalısınız. Yakın zamanda evlenen arkadaşlarınız varsa, onlara fikir sormayı deneyin.
 8. Şık Şeyler: Kimi şeyler sizin seçiminizle mükemmel hale gelir. Bu nedenle onlarla ilgili kararları başkasına bırakmamalısınız. Süslemelerde kullanılacak taze çiçekler, dekorasyonun ince detaylı gibi özen isteyen konularda son karar daima size ait olsun. Belki çiçekleri, minik süslemeleri dolaşıp seçmek için yeterince vaktiniz olmayacaktır. Bu durumda sizin için çalışan bir organizasyon şirketi belli varsa, aklınızdakileri onlara tarif etmeniz yeterlidir. Bir şirketle çalışmaya bütçeniz yetmiyorsa kuzeninizden veya kardeşinizden yardım isteyin.
 9. Zor İşler Listesi: Siz kendinizi kötü hissettiren şeyleri bir liste haline getirin ve yanına neden kötü hissettiğinizle ilgili bir açıklama ekleyin. Bu listeye başardığınız işleri ve yapmakta zorlandığınız şeyleri, karşılarına ise  başarmak için neye ihtiyacınız olduğunu yazın.
 10. Zaman Aşımı: Düğün planı yaparken, ciddi bir stres altına girerseniz. Bu stres halihazırda devam eden ilişkinizi risk altına alabilir. Çünkü yapılacak işlerin altında boğulan sadece siz değilsiniz. Üstelik unutmayınki herkesin stresle başetme tarzı ve dayanıklılığı farklıdır. Düğün yapmayı nasıl ciddiye alıyorsanız, ileride hayatını beraber geçirecek bir çift olarak rahatlamayı, eğlenmeyi ve hoşça vakit geçirmeyi de ciddiye almalısınız.

1 Yorum Bulunuyor

 • 20 Eylül 2009 | Permalink |

  bilgiler için teşekkürler. düğün hazırlığımda bana çok yardımcı olan bir site. büyük ölçüde her istediğime ulaşabiliyorum

Bu Yazıya Yorum Yapın

Yorum yazabilir, ya da trackback yapabilirsin.. Ayrıca yazılan yeni yorumlar için Abone olabilirsin

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *